Full List Of Nominees – Kumawood Akoben Film Festival 2015

 

The Golden Tulip Hotel, Kumasi, venue for this year's awards. Photo Courtesy: goldentulipkumasicity.com
The Golden Tulip Hotel, Kumasi, 

Below is a full list of nominees for the upcoming Kumawood Akoben Film Festival (KAFF) 2015. The KAFF Awards will be held on Sunday 27th December 2015 at the Golden Tulip Hotel Kumasi.

BEST MAKEUP
Blessing Felicia Ndinyah {Afia Yakubu}
Fredrick Agyemang (Rest in peace)
Jude Odoh (Adofo Asa)
Faith Evans (Made in Agege)
Jude Odoh (Ensi Aga)

BEST COSTUME
Samuel Anane/Akwasi Agyemang (Ensi Aga)
Kenneth Yeboah (Made in Agege)
Mercy Lokko (Afia Yakubu)
Yaw Kwateng (Adofo Asa)
Nana Frema Hayford (Ama Pooley)

BEST LIGHTING
Yeboah Benson (Ama Pooley)
Samuel Anane (Ensi Aga)
Appiah Kubi (Afia Yakubu)
Osei Kwadwo Abeka (Adofo Asa)
Samuel Anane (Nyame Akwan Yehu)

BEST SOUND
Amoah NYame James (Ama Pooley)
Acheampong Kingsley (Adofo Asa)
Frank Amponsah K2 (Adie no Adane)
Nicholas K Mensah (Afia Yakubu)
Kwasi Twumasi (Ensi Aga)

BEST VISUAL EFFECTS
Ninja (Just 3 Days)
Kenneth Yeboah (Made in Agege)
Eric Koranteng (Rest in Peace)
Amir Abdallah Gbankulso (Coma/Legbu)
Sadiq Camil Maifyadi (DuniyaYala)
Abdul Basit (Abaglan Biegu)

BEST DIRECTOR OF PHOTOGRAPHY
Vincent Baffour (AdofoAsa)
Kenneth Yeboah (Made in Agege)
Justice Adu/Yamoa Benson (Ensi Aga)
Douglas Kusi (Die Awurade Aka)
Addison B. Lawrence (AmaPooley)
Evanda Kwame Agyemang (Before 12:00 Noon)

BEST ORIGINAL SONG
Afia Yakubu
Ama Pooley
Ohia Asem
Duniya Yala

BEST SCREENPLAY/SCRIPT
Lucky Evergreen Erhaze (Nyame AkwanYehu)
Nana Akua Afrakoma Osei (Adofo Asa)
Albert Adom (Made in Agege)
Patricia Boadi (Rest In Peace)
Fred Asante Kotoko (Ensi Aga)

BEST FILM EDITOR
Samuel Owusu Asare (Before 12:00 Noon)
Joe Angel (Ensi Aga)
George Fordjour MAGMA (Adofo Asa)
Kenneth Yeboah (Made in Agege)
Kwadwo Owusu Ansah (Menam Na Metete)
Ninja (Just 3 Days)

DISCOVERY OF THE YEAR
GiftyDonkor (Nyame Akwan Yehu)
Adu Safowaa Regina (Waa Woba)
Robert Amoako Atta ( Nyame Akwan Yehu)
Partricia Nana Asiedua (Ama Pooley)
Anita Fosu (Afia Yakubu)
Bridget Kwaakye (Menam Na Metete)

BEST COLLABORATION (Twi & English)
Broni Wawu
Ama Pooley
Before 12:00 Noon

BEST SHORT FILM
Death Territory
Kumasi 419
Santo in Heaven
Death Pattern

PROMISING STAR
Gifty Donkor (Nyame AkwanYehu)
Adu Safowaa Regina (Waa Woba)
Robert Amoako Atta ( Nyame Akwan Yehu)
Patricia Nana Asiedua (Ama Pooley)
Anita Fosu (Afia Yakubu)
Bridget Kwaakye (Menam Na Metete)

BEST ACTOR SUPPORTING ROLE (Twi)
Alex Kofi Adu / Agyakoo (Afia Yakubu)
Kwaku Manu (Broni Wawu)
Akwasi Boadi / Akrobebo (Adie no Adane)
Bill Asamoah (Adofo Asah)
Kwadwo Nkansah / Lilwyn (Made In Agege)
Big Akwess

BEST ACTRESS SUPPORTING ROLE (Twi)
Christiana Awuni (Suro Sikani)
Abena Akorewa Danso (Adofo Asa)
Bridget Serwaa (Ensi Aga)
Emilia Brobbey (Nyame Akwan Yehu)
Abena Agyeman / Kala Kumasi (Ohia Asem)
Grace Omaboe / Maame Dokono (Just 3 Days)

BEST ACTOR LEAD ROLE (Dagbani)
Ahmed Saan (Duniya Yala)
King Faisal (Abadlan Biegu)
M.C Rauf (Damli)
Yakubu Yakubu Nat (Coma/Legbu)
Alhassan Muaz (Garinsi)
Abu Seibu (Ban Karibah)

BEST ACTRESS LEAD ROLE (Dagbani)
Zainab Basiru (Duniya Yala)
Sayibu Anifsa (Abadlan Biegu)
Bawa Ayisha (Damli)
Abdul Karim Rafia Maltiti (Coma/Legbu)
Nana Ayisha (Garinsi)
Hanifa Sayibu (Ban Karibah)

BEST ACTOR LEAD ROLE (Frafra)
Ayamga / Joseph B Man (N Beyinga. My only Child)
Zimbabo Yenbila (Zimbabo NyenYura)
Davi Daantomit (Dakabna / Don’t Rush)
Evelyn Asampama (Ka-am Homea/ Advise Yuorself)

BEST ACTRESS LEAD (Frafra)
Lamisi Sis Paulina (N Beyinga. My only Child)
Ahmed Jumai (ZimbaboNyenYura)
Patience Azure (Dakabna / Don’t Rush)
IddrisuAkolbila Kong (Ka-am Homea/ Advise Yuorself)

BEST ACTOR LEAD ROLE (Twi)
Van Vicker (Broni Wawu)
Kwadwo Nkansah (Lil’wayne) (Nyame AkwanYehu)
Bishop Bernard Nyarko (SuroSikani
Akwasi Boadi / Akrobeto (Ensi Aga)
Bernard Aduse Poku (Made In Agege)
Bill Asamoah (AmaPooley)
Prince David Osei (Before 12:00 Noon)

BEST ACTRESS LEAD ROLE (Twi)
Nana Ama McBrown ( Ama Pooley)
Benedicta Gafah (Afia Yakubu)
Rose Mensah / Kyaiwaa (Just 3 Days)
Vivian Jill Lawrence ( Awurade Keko Ama Me)
Martha Joyce Arthur (Ensi Aga)
Mercy Asiedu Adie No Adane)
Emilia Brobbey Adofo Asa)
Clara Benson / Maame Serwaa (Tafo Asieye)

BEST JUVENILE
Clara Benson / Maame Serwaa (Tafo Asieye)
Lizer Obeng (Ensi Aga)
Angelina Gyamfi (Ensi Aga)
Yaa Konadu Jackson (Menam Na Metete)

BEST DIRECTOR
Jackson K Bentum (Menam Na Metete)
Samuel Nyamekye (Ensi Aga)
Keneth Yeboah (Made in Agege)
Frank Fiifi Gharbin (BroniWawu)
Isaac Aidoo (AfiaYakubu)
Theophilus Amoabeng (AdofoAsa)
Sadiq Camil Maifyadi (Duniya Yala)
Samuel OwusuAsare (Before 12:00 Noon

FAVORITE MOVIE
Adie No Adane
NyameAkwanYehu
Ensi Aga
AdofoAsa
Made in Agege
Duniyaala

FAVORITE ACTOR
Van Vicker (BroniWawu)
Kwadwo Nkansah /Lilweyn (NyameAkwanYehu)
Bishop Bernard Nyarko (SuroSikani
AkwasiBoadi / Akrobeto (Ensi Aga)
Bernard AdusePoku (made In Agege)
Bill Asamoah (AmaPooley)
Prince David Osei (Before 12:00 Noon)
Agya Koo (AfiaYakubu)
Big Akwess

FAVORITE ACTRESS
Nana Ama McBrown ( AmaPooley)
Benedicta Gafah (Afia Yakubu
Rose Mensah / Kyaiwaa (Just 3 Days)
Vivian Jill Lawrence ( Awurade Keko Ama Me)
Martha Joyce Arthur (Ensi Aga)
Mercy Asiedu Adie No Adane)
Emilia Brobbey Adofo Asa)
Clara Benson / Maame Serwaa (Tafo Asieye)

FILM OF THE YEAR
Adie No Adane
Nyame AkwanYehu
Ensi Aga
Adofo Asa
Made in Agege
Duniyaala

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *